Podróżowanie z dziećmi – latanie

Podrozowanie z dziecmi – latanie

Od kiedy można zabrać dziecko na pokład samolotu? Jakie są zagrożenia podczas lotu i jak je eliminować? Co należy zrobić przed wejściem na pokład i jakie rzeczy zabrać ze sobą, aby podróż przebiegła gładko i bez komplikacji?

Latem niektórzy rodzice głowią się, jak szybko przemieścić się z dzieckiem do ulubionego miejsca wakacyjnego. Nie jest już tak, że z małym dzieckiem nie można nigdzie wychodzić i trzeba z nim zostać w domu, jednak należy przestrzegać kilku zasad.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, kiedy dziecko może po raz pierwszy polecieć samolotem. Linie lotnicze zwykle nie zabierają na pokład niemowląt młodszych niż 14 dni, ale lekarze są znacznie bardziej ostrożni. Towarzystwo Pediatryczne nie zaleca latania niemowlętom młodszym niż 3 miesiące. W przypadku dzieci poniżej 1 roku życia podróż samolotem powinna być zawsze dokładnie przemyślana. W każdym przypadku idealnie jest, gdy dziecko ma już za sobą obowiązkowe szczepienia, a jeśli nie jest to możliwe, powinno mieć przynajmniej pierwszą dawkę.

Należy pamiętać, że w samolocie istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia chorób zakaźnych. Jeszcze większą ostrożność należy zachować w przypadku wcześniaków lub dzieci z przewlekłą chorobą serca lub płuc. Po każdej podróży konieczna jest wtedy konsultacja z pediatrą. Bez konsultacji z lekarzem nie mogą podróżować samolotem dzieci z wadą serca – z przeciekiem prawo-lewym, z ostrym zapaleniem ucha środkowego oraz te, które wracają do zdrowia po przebytych stanach zapalnych.

W samolocie dzieci odczuwają największy dyskomfort związany ze zmianami ciśnienia, które są najbardziej intensywne podczas startu i lądowania, a które występują między uchem zewnętrznym a środkowym. W tych fazach lotu idealne jest połykanie przez dziecko, dlatego warto karmić je piersią lub podawać butelkę z preparatem lub ewentualnie smoczek. Już przy wyborze wakacji miej na uwadze długość lotu i przesiadki, a także pamiętaj, że możesz natrafić na niespodziewane opóźnienia. Dlatego ważne jest, aby mieć przy sobie odpowiedni zapas jedzenia dla dziecka, wody i pieluszek.

Wózek podróżny z nosidełkiem jest idealny do przemieszczania się, pozwalając mamie mieć wolne ręce. Jeśli dziecko jest na preparacie do karmienia, miej ze sobą jego odpowiedni zapas, a w samolocie możesz poprosić o wodę. Dla niemowląt, które już jedzą posiłki, zapakuj ich odpowiedni zapas w opakowaniach jednorazowych. A ponieważ w samolocie mogą zdarzyć się różne incydenty, warto mieć pod ręką ubranie na zmianę, a ze względu na klimatyzację - cieplejsze ubrania. Szczególnie chronione powinny być szyja i uszy.

Idealnie jest zaplanować lot na porę, kiedy dziecko zazwyczaj śpi, tak aby zminimalizować zakłócenia w domowej rutynie. Należy jednak wiedzieć, że wszystko jest sprawą indywidualną i każde dziecko będzie zachowywało się inaczej. W każdym razie nie zapomnij zabrać w podróż ulubionej zabawki lub książki, na wypadek gdyby dziecko nie chciało spać lub miało tendencję do płaczu. W ten sposób unikniesz niezadowolonych spojrzeń współpasażerów.

DoktorkaMUDr. Monika Michňová
Instagram @detska_doktorka