Jak u niemowląt rozwija się zmysł węchu i dlaczego jest on dla nich taki ważny

Jak u niemowląt rozwija się zmysł węchu i dlaczego jest on dla nich taki ważny

Kiedy dziecko się urodzi, zaczyna poznawać świat. Ponieważ wszystko jest dla niego nowe, poznaje wszystko wokół siebie poprzez zmysły. Chociaż... nie wszystko jest zupełnie nowe – pewne rzeczy zna już z brzuszka mamy. Na przykład węchu zaczyna używać już w łonie matki, więc stamtąd przenosi też na świat pewne nawyki związane z węchem.

Już w szóstym tygodniu po zapłodnieniu u embriona zaczynają się rozwijać narządy naszych zmysłów. Powstaje zarys twarzy, oczu, uszu i nosa. Około 10 tygodnia pojawiają się dwie małe dziurki nosa i tworzą się receptory zdolne do odbierania pojedynczych zapachów. A dlaczego zapach jest dla niemowląt taki ważny? Ponieważ odgrywa kluczową rolę w tworzeniu więzi emocjonalnych. Ponadto istnieje związek między zmysłem powonienia a odczuwaniem smaku, co wpływa na wybór jedzenia przez dzieci, a następnie na całą ich dietę..

Interesujące jest to, że niemowlęta zaczynają używać węchu już w łonie matki. Połykając płyn płodowy, rozpoznają również jego zapach, który jest podobny do zapachu mleka matki. A to będzie po porodzie dla dziecka bardzo ważne, kiedy to mleko matki będzie stanowiło podstawę jego pożywienia. Interesujące jest również to, że płyn płodowy ma smak tego, co matka tego dnia jadła.

Zmysł węchu rozwija się po urodzeniu. Noworodek ma już bardzo wrażliwy węch, więc nawet jeśli nie ma jeszcze dobrze rozwiniętego wzroku, rozpozna matkę po jej charakterystycznym zapachu i zapachu jej mleka. Dzięki komórkom węchowym rozpoznaje bliskość mamy i taty, a także miejsce w którym się znajduje. W ten sposób wie na pewno, czy jest w jego wózku, w samochodzie czy w dziecięcym pokoju. I właśnie za pomocą znajomych zapachów, na przykład kocyka lub pluszowej zabawki, można maluszka również uspokoić, gdy znajduje się w obcym środowisku.

Trzeba wiedzieć, że smak i zapach mleka matki może ulec zmianie, na przykład podczas przyjmowania antybiotyków z powodu zapalenia piersi. A ponieważ ten zapach, wraz z zapachem jego matki, stanowi dla niego wsparcie i bezpieczeństwo, jego zmiana może prowadzić do niepokoju.

Kolejną dobrą wskazówką dotyczącą zmysłu węchu maluszka to zrezygnowanie z ulubionych perfum po urodzeniu dziecka, aby przyzwyczaiło się ono do Twojego specyficznego naturalnego zapachu. Jeśli nie chcesz rezygnować z perfum, zdecydowanie nie zmieniaj ich marki. Istnieje ryzyko, że dziecko odrzuci Ciebie i Twoje mleko, ponieważ nie będzie znało Twojego zapachu. Po miesiącu maluch powoli przyzwyczaja się do różnych zapachów, ale uważaj na te mocne, które mogą być dla niego nieprzyjemne lub wręcz nie do zniesienia.

Po kilku tygodniach od urodzenia, maluszek swoim węchem zaczyna rozpoznawać inne bliskie osoby. Ponadto, jeśli poczuje nieznany zapach, może zacząć odczuwać strach, który okaże płaczem.

W momencie, gdy maluch zaczyna smakować pierwsze prawdziwe jedzenie, zmysł węchu odgrywa bardzo ważną rolę. Już przy pierwszej łyżce jedzenia ocenia je na podstawie zapachu. Jeśli ma przyjemny zapach, na twarzy maluszka pojawi się uśmiech, minka lub zacznie się urocza paplanina. W przeciwnym razie może zacząć płakać. Dla starszych dzieci typowe jest, że jeśli jedzenie nie pachnie im ładnie, po prostu je odmówią. Dlatego na przykład francuska marka odżywek dla niemowląt Good Gout dba o to, aby wszystkie oferowane przez nią produkty dla niemowląt były smaczne i pachnące, a smaki były łatwo rozpoznawalne. Inną ciekawostką jest fakt, że małe dzieci, gdy były jeszcze w łonie matki, mogą preferować te same smaki i zapachy pokarmów, które lubiła jeść ich matka.

DoktorkaMUDr. Monika Michňová
Instagram @detska_doktorka