Czy konieczne jest przestrzeganie interwałów pomiędzy karmieniami piersią?

Czy konieczne jest przestrzeganie interwałów pomiędzy karmieniami piersią?

Jak wygląda kwestia interwałów pomiędzy karmieniami piersią? Czy to prawda, że dla prawidłowego rozwoju dziecka konieczne jest zachowanie stałych odstępów między karmieniami piersią przez cały czas i w każdych okolicznościach? Czy konieczne jest budzenie niemowlęcia w nocy na karmienie?

Mamy, które właśnie wróciły ze szpitala położniczego, często żyją w przekonaniu, że muszą ściśle przestrzegać 3-godzinnego przedziału czasowego między karmieniem piersią. Ogólnie rzecz biorąc, noworodki powinny być karmione piersią 8–12 razy na dobę, co oznacza, że niektóre mogą pić co 3 godziny, a inne będą karmione częściej niż raz na 2 godziny. Niektórym niemowlętom wystarcza 10 minut karmienia co godzinę, innym 10 minut co 2 godziny. Niektóre mamy karmią piersią przez 40 minut co 2 godziny. Nie ma ścisłych zasad dotyczących odstępów między karmieniami.

Niemowlę należy karmić piersią tak często, jak jest to potrzebne. Początkowo co najmniej dwanaście razy dziennie i dwa razy w nocy. Dużym niejadkom karmienie piersią jest potrzebne jeszcze częściej. „Na ogół głodne dziecko może samo domagać się jedzenia. Dotyczy to zarówno dzieci karmionych, jak i nie karmionych piersią. Nie patrzcie na zegarek, ale na swoje niemowlę i kierujcie się jego indywidualnymi potrzebami“ - radzi dr Daniela Soukupová. Jednak, jak podkreśla, karmienie piersią przez ponad 30 minut nie jest w porządku. Spróbuj ssać przez 30 minut z butelki i zobacz, jak bardzo się zmęczysz. W tym przypadku dziecko raczej używa piersi jako smoczka, aby się uspokoić.

Zdrowy wcześniak o prawidłowej masie urodzeniowej jest w stanie prawidłowo pić w ciągu 10–15 minut. Problemem jest prawdopodobnie technika karmienia piersią i nieefektywne ssanie. W takim przypadku należy skonsultować się z pediatrą, ponieważ konieczne jest ustalenie czy dziecko dobrze się rozwija. „Czasami lepiej jest karmić piersią przez 10–15 minut, a następnie podać pokarm uzupełniający, jeśli dziecko nie rozwija się prawidłowo - radzi dr Daniela Soukupová.

Po około sześciu tygodniach odstępy między karmieniami stają się bardziej regularne. Dziecko lepiej trawi mleko matki niż mleko modyfikowane, dlatego nie można dokładnie zaplanować, jak często i w jakich odstępach czasu należy je karmić. Jednak po około dwóch miesiącach nauczysz się przewidywać, po jakim czasie od karmienia dziecko znów będzie głodne. Odstępy między karmieniami wydłużają się, ale nadal należy się spodziewać, że zdrowe dziecko będzie wymagało piersi co 2–3 godziny. W przypadku mleka modyfikowanego należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta i dostosować się do potrzeb dziecka.

Ogólnie rzecz biorąc, dzieci karmione mlekiem modyfikowanym muszą mieć co najmniej trzygodzinną przerwę między karmieniami, ponieważ żołądek nie ma czasu na strawienie mleka i wydalenie go do innych części jelita.  „Nie zaleca się przekarmiania dziecka, aby nie nabawiło się otyłości, ale z drugiej strony prawdą jest też, że dziecko zazwyczaj samo potrafi o tym poinformować. Regularne wizyty u pediatry służą m.in. sprawdzeniu, jak rozwija się dziecko. Ważne jest, aby z niczym nie przesadzać, trzymać się umiaru, a przede wszystkim nie stresować się tym“ - radzi dr Daniela Soukupová.

Według Czeskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego i Neonatologicznego. W 1–3 dniu życia dziecko wypija 50 ml/kg masy ciała, a w 10 dniu już 140 ml/kg masy ciała. Dawki mleka są powoli zwiększane w pierwszych dniach o około 10 ml/dobę. Od 11. dnia życia ilość mleka wypijanego przez zdrowe niemowlę wynosi 150–180 ml/kg m.c./dobę, przy czym dzienna dawka niezbędna do prawidłowego wzrostu i rozwoju jest bardzo indywidualna (najmniejsza możliwa dawka, która jest wystarczająca dla granicznie dobrze rozwijającego się dziecka, wynosi 120 ml/kg m.c./dobę).

Nocne karmienie piersią budzi lęk, ponieważ pozbawia matkę ważnych godzin snu. Nawet w nocy częstotliwość karmienia piersią jest indywidualna. Jednak nocne karmienie piersią ma kluczowe znaczenie dla utrzymania laktacji. Ważne jest, aby karmić wcześniaki, niemowlęta o niskiej masie urodzeniowej lub dzieci z żółtaczką regularnie co 3 godziny, nawet w nocy. Zdrowy wcześniak o prawidłowej masie urodzeniowej może mieć 1 przerwę co 4–6 godzin w ciągu 24 godzin i nie musi być budzony w nocy, jeśli śpi dobrze.

Przez pierwsze trzy miesiące dziecko wymaga intensywnego karmienia w nocy, potem sytuacja się zmienia. Niektóre mamy wstają raz, inne cztery razy w ciągu nocy. Zależy to od proporcji ciała niemowlęcia i jego zapotrzebowania na picie. „Dziecko zazwyczaj samo prosi o jedzenie. Jeśli dziecko dobrze się rozwija, naturalnie przybiera na wadze i jest ogólnie szczęśliwe, nie ma powodu, aby budzić je w nocy“ - mówi dr Daniela Soukupová. Ponadto częste budzenie się matki w nocy powoduje zmęczenie, które następnie przeradza się w nieprzyjemne wyczerpanie. I niemowlę będzie tego świadome. Z pewnością prawdą jest, że jeśli matka jest szczęśliwa, to i dziecko jest szczęśliwe.

Jak odróżnić dziecko odpowiednio karmione od dziecka nie karmionego piersią prawidłowo?

Jeśli dziecko moczy 6–8 pieluch dziennie lub oddaje 3–6 stolców dziennie, to znaczy, że pije wystarczająco dużo. Dziecko, które nie rozwija się prawidłowo, nie osiągnie wagi urodzeniowej nawet 2 tygodnie po urodzeniu. Jeśli dziecko nadal nie przybiera na wadze, częściej przystawiaj je do piersi lub spróbuj karmić je krótko (10–15 minut) i podawaj mu mleko modyfikowane, które spełnia rolę mleka zastępczego. W przypadku problemów z karmieniem piersią należy skonsultować się z lekarzem pediatrą.

Po urodzeniu dziecko traci 10 % (15 % w przypadku wcześniaków) swojej masy urodzeniowej z powodu nierozwiniętej laktacji, opadania smółki (kału noworodka), zmian w dystrybucji płynów w organizmie lub wymiotów. Waga urodzeniowa wraca do normy między 11. a 14. dniem życia. Przyrost masy ciała waha się w granicach 150–250 g w pierwszych tygodniach życia i stopniowo zmniejsza się w pierwszym roku życia.