Jak widzi niemowlę zaraz po urodzeniu, i jak rozwija się jego wzrok?

Jak widzi niemowlę po urodzeniu

Jednym z najważniejszych zmysłów człowieka jest wzrok. Do 80 % wszystkich informacji dociera do nas za pośrednictwem wzroku. I o ile przykładowo słuch jest już praktycznie rozwinięty u noworodków, o tyle wzrok rozwija się stopniowo. Czy wiesz, że kiedy dziecko przychodzi na świat, prawie nic nie widzi? I że możesz pomóc mu rozwinąć wzrok?

W brzuszku mamy wzrok płodu zaczyna się rozwijać mniej więcej w drugim miesiącu ciąży. Kiedy dziecko przychodzi na świat, jest to dla niego szok, ponieważ z bezpiecznej ciemności brzuszka mamy wychodzi w ostre światło świata zewnętrznego. W pierwszym miesiącu życia jego wzrok jest zamazany, widzi tylko linie i kształty, światło i cienie. Noworodek skupia się maksymalnie na odległości 20-30 centymetrów, która jest dla niego w tym momencie wystarczająca, ponieważ właśnie z takiej odległości widzi swoją matkę podczas karmienia piersią.

Jeśli dziecko urodzi się w odpowiednim czasie, jest w stanie zobaczyć twarz swojej matki tydzień po urodzeniu. W pierwszym miesiącu potrafi już śledzić wolno poruszający się obiekt, a w drugim miesiącu rozpoznaje nawet mniejsze obiekty, takie jak kolczyki matki czy guzik od jej bluzki. W tym czasie dziecko tworzy już autentyczne łzy, a niektóre zaczynają nawet rozróżniać kolory.

Między trzecim a szóstym miesiącem życia w oczach dziecka rozwija się siatkówka i wzrok ulega dalszej poprawie. Do piątego miesiąca życia dziecko zazwyczaj potrafi już rozpoznać, kto jest jego mamą, a kto tatą. I chociaż w chwili narodzin tęczówka zawiera niewiele pigmentu, tak że praktycznie wszystkie oczy niemowląt są niebieskie, to po sześciu miesiącach ma go już tak dużo, że można powiedzieć, iż jego kolor jest ostateczny.

Sześciomiesięczne dziecko może już bezpiecznie skupić uwagę na podawanej mu zabawce i chwycić ją, ponieważ dobrze widzi nawet odległe przedmioty. Następnie, gdy dzieci zaczynają się ruszać, rozwija się ich koordynacja ręka-oko, oko-oko oraz koordynacja całego ciała. W wieku 8–12 miesięcy dzieci uczą się szacować odległości i poprawia się ich koordynacja.

Rozwijając tę umiejętność, rodzice mogą im pomóc. I to w zabawny sposób. Na przykład herbatniki Good Gout BIO kolory&kształty, które zostały opracowane zgodnie z zasadami Montessori, doskonale się do tego nadają. Dzieci mogą je jeść bez wyrzutów sumienia, ponieważ ich smak i kolory są uzyskiwane wyłącznie z naturalnych soków owocowych. Dzieci uważają, że kolory i kształty są atrakcyjne i chętnie po nie sięgają. Stopniowo uczą się też nadawać im nazwy, zwłaszcza gdy ich mamy lub tatusiowie głośno je wypowiadają. Dziesięciomiesięcznemu dziecku nic nie umknie. Wzrok rozwija się stopniowo prawie do szóstego roku życia, a ponieważ jest to bardzo ważny zmysł, należy go rozwijać i chronić. Człowiek używa go bowiem przez całe życie.

DoktorkaMUDr. Monika Michňová
Instagram @detska_doktorka