Jak zmieniać pieluszkę, aby na dziecko dobrze pasowała

Jak zmieniac pieluszke

Skóra niemowląt jest o połowę cieńsza niż skóra dorosłych, gdyż wciąż się rozwija. Dlatego dla wrażliwej skóry dziecka niedobrze jest pozostawiać założoną pieluszkę zbyt długo i pozwolić na działanie wilgoci. Na szczęście zmiana pieluch mniej więcej dziesięć razy dziennie sprawi, że tak się nie stanie, a świeżo upieczeni rodzice szybko poznają tajniki przewijania. Oto kilka wskazówek, które mogą w tym pomóc.

Jak wymienić pieluszkę

Połóż dziecko na przewijaku. Otwórz taśmę zapinającą na starej pieluszce i przyklej ją tak, aby nie przyklejała się do skóry dziecka.

 1. Drugą ręką mocno chwyć nóżki dziecka, unieś jego pupę i zdejmij brudną pieluchę.
 2. Umyj pupę dziecka letnią woda lub chusteczkami do czyszczenia delikatnymi dla skóry dziecka. Dziewczynki zawsze myjemy od przodu do tyłu.
 3. Przestrzeń, gdzie znajdowała się pieluszka, dobrze jest przewietrzyć, wiec zostaw maluszka przez chwilę bez pieluszki. Baw się z nim i z przewijania uczyńcie zabawę.
 4. Umieść czystą pieluszkę pod pupą maluszka tak, aby taśma zapinająca rozciągała się od tyłu do przodu. Na przodzie pieluszki znajduje się zabawna postać Muminka, więc łatwo odróżnisz przód pieluszki od jej tyłu. Upewnij się, że „siusiak“ chłopczyka skierowany jest w dół, aby jego siuśki pozostały w pieluszce.
 5. Odklej taśmy i przyklej je na przedniej stronie pieluszki. Pieluszka powinna przylegać, ale nie zbyt ciasno. Sprawdzisz to tak: jeśli między pieluszkę a brzuszek maluszka wejdą dwa palce, pieluszka jest dobrze dopasowana.
 6. Pieluchomajtek można używać, kiedy dziecko rośnie i zaczyna się ruszać. Kiedy dziecko już spokojnie nie usiedzi, łatwiej jest użyć pieluchomajtek Muumi Baby Walkers, które zakłada się jak spodnie.

Rady dotyczące efektywnego przewijania

 • Wszystko, czego potrzebujesz do zmiany pieluszek, miej w zasięgu przewijaka: czyste pieluszki, czystą wodę lub chusteczki higieniczne i kosz na śmieci na brudne pieluszki.
 • Nigdy nie zostawiaj dziecka samego na przewijaku! Nawet na moment! Jeśli musisz skupić się na czymś innym, cały czas trzymaj maluszka jedną ręką.
 • Dziecko dobrze odpoczywa, kiedy będzie wygodnie leżało na plecach. Zwłaszcza chłopcy mogą siusiać, kiedy zdejmie im się pieluszkę. Aby tego uniknąć, przykryj mu „siusiaka“ małym ręcznikiem.
 • Kiedy wymieniasz pieluszkę w nocy, nie używaj dużego światła, lecz jakiegoś mniej jaskrawego – najlepiej małej lampki. To przekonuje dziecko, że jest noc, więc łatwiej będzie mu ponownie zasnąć.
 • Częstym przewijaniem możesz zapobiec wysypce, podrażnieniom skóry na pupie i innym dolegliwościom. Pieluszkę powinno się wymieniać, kiedy tylko zauważysz, że dziecko zrobiło siusiu lub kupę. Dotyczy to też pory nocnej. Jeśli wycieki z pieluszki powtarzają się, spróbuj zmienić pieluszkę na większą, która więcej absorbuje.

Jak zapewnić prawidłowe dopasowanie pieluszki

 • Sprawdź, czy pieluszka jest założona prosto i równo.
 • Pas pieluszki powinien dokładnie przylegać. Sprawdź, czy między pieluszkę a brzuszek dziecka wejdą dwa palce.
 • Ochrona przeciw przeciekaniu pieluszki powinna znajdować się wokół ud i pupy dziecka. Jeśli zostałyby we wnętrzu pieluszki, łatwo dojdzie do przecieków. Przejedź palcami w pasie dziecka i wokół jego nóżek aby sprawdzić, czy dobrze przylegają.
 • Jeśli używasz pieluszek jednorazowych sprawdź, czy taśmy są symetrycznie przymocowane w pasie. Najczęstszym powodem nieszczelności jest niewłaściwy rozmiar pieluszki. Jeśli dojdzie do wycieku, spróbuj większego rozmiaru. Z kolei pieluszki mogą także przeciekać, jeśli są zbyt duże.