Jak złagodzić kolkę u niemowlęcia?

Nathaniel01_1

Ból brzucha, wraz z podwyższoną temperaturą ciała, są najczęstszymi powodami wizyt u pediatry. Jeśli ból jest regularny, pojawia się nagle i towarzyszy mu nieustanny płacz, może to być kolka niemowlęca. Istnieje kilka sposobów, aby pomóc dziecku w tym przypadku.

Co dokładnie powoduje kolkę jest niestety nieznane. Objawia się to jako napady niepohamowanego krzyku o nagłym początku i końcu. Kolka trwa trzy godziny lub dłużej i często występuje o stałych porach dnia lub wieczoru, ale nie jest to warunek konieczny. Dziecko wyraźnie się napina, pochyla się, przyciąga nóżki do brzuszka i jest czerwone na twarzy. Jednocześnie jednak rozwija się normalnie, jest radosny i spokojny przez większość dnia. Początek i koniec kolki jest nagły, bez wyraźnej przyczyny. Większość problemów pojawia się w wieku około 6 tygodni, ale czasami zaczynają się już w 14 dniu życia. Czasami kończą się one oddawaniem gazów i stolca, czasami dziecko w końcu zasypia ze zmęczenia i wyczerpania. Występują one u 15-20% niemowląt, niezależnie od sposobu karmienia. Dobra wiadomość dla rodziców jest taka, że zazwyczaj ustępują one po 4-6 miesiącu życia.

PRZYCZYN MOŻE BYĆ KILKA

Tylko w około 5% przypadków możliwe jest znalezienie obiektywnej przyczyny. Jest bardzo prawdopodobne, że kolka może być spowodowana techniką karmienia, w której dzieci karmione piersią i niemowlęta karmione mlekiem zastępczym zasysają i połykają powietrze, które następnie uciska na brzuszek i powoduje ból. Lekarze przytaczają również niedojrzały układ pokarmowy, który powoduje zwiększoną ilość gazów w przewodzie pokarmowym (wzdęcia), jako częstą przyczynę. Gaz naciska na ścianę jelita, powodując kolkowy ból brzucha. Inne częste przyczyny to cofanie się pokarmu z żołądka do przełyku (refluks żołądkowo-przełykowy), który jest spowodowany tym, że obszar między przełykiem a żołądkiem nie jest jeszcze dobrze rozwinięty. W tym przypadku treść żołądka wraca samoistnie do przełyku lub nawet do jamy ustnej.
Jednak kolka może być również spowodowana dyskomfortem w rodzinie i stresem rodzicielskim, który przenosi się na dzieci. Inną możliwością jest to, że niemowlętom trudniej jest strawić niektóre składniki mleka, takie jak cukier mleczny czy białko mleka. Może być jednak również spowodowana zaburzoną motoryką jelit, zaburzoną mikroflorą jelitową lub wadą metabolizmu organizmu czy wadą przewodu pokarmowego.

SPRÓBUJ MASAŻU I WŁAŚCIWEGO KARMIENIA

Podstawą leczenia jest rozróżnienie pomiędzy "normalną" kolką a kolką spowodowaną chorobą. W takim przypadku lekarz może na przykład zalecić pominięcie białka mleka krowiego, cukru mlecznego lub innych substancji w diecie niemowlęcia.
W przypadku kolki, która towarzyszy normalnie rozwijającemu się zdrowemu dziecku, prawidłowe i częste karmienie może pomóc. Niezależnie od tego czy dziecko jest karmione piersią czy butelką, należy przestrzegać pewnych zasad, które w różnym stopniu zapobiegają powstawaniu i gromadzeniu się gazów w jelitach. Ssanie samo w sobie prowadzi do rozciągnięcia przewodu pokarmowego, dlatego ważne jest, aby pozwolić dziecku na wypróżnienie się podczas przerw i po zakończeniu karmienia. Możesz również wykonywać masaże brzuszka i trzymać dziecko w pozycji ulgi na przedramieniu, kołysać je. Jednak każde dziecko jest inne i do każdego odnosi się coś innego. I to trzeba stopniowo testować.
Matki karmiące piersią powinny również unikać pokarmów wzdymających, napojów gazowanych i zawierających kofeinę, niedogotowanego mięsa i ryb oraz pokarmów, które powodują u nich problemy trawienne. Jeśli podejrzewają, że nabiał w ich diecie może być przyczyną problemów dziecka, powinni skonsultować się z lekarzem i spróbować ograniczyć te produkty.

POMAGAJĄ RÓWNIEŻ KROPLE I SPECJALNE mleka

W kolce noworodkowej często główną rolę odgrywa zaburzenie równowagi w składzie mikroflory jelitowej oraz mała liczba bakterii z rodzaju Lactobacillus. Zdrowa mikroflora jelitowa jest bardzo ważna dla dojrzewania układu odpornościowego. Pomocne w tym przypadku mogą być probiotyki, które zazwyczaj podawane są dziecku w postaci kropli. Mogą one pomóc szczególnie u dzieci nie karmionych piersią, które nie otrzymują probiotyków naturalnie z mleka matki, ale mogą również pomóc w poprawie stanu jelit u dzieci karmionych piersią. Jest on również odpowiedni, gdy dziecko przechodzi na karmienie piersią lub przyjmuje antybiotyki. Probiotyki mogą być również stosowane przez matki karmiące piersią.
W przypadku dzieci karmionych mlekiem zastępczym dla niemowląt można zapobiegać stosując specjalne mleko (hydrolizowane białko, mleko o obniżonej zawartości laktozy, probiotyczne, hipoalergiczne lub przeciwwymiotne). Jednak matki powinny stosować te mleka tylko po konsultacji z lekarzem.